Yhteistyötä Riihimäen musiikkiopiston kanssa

Riihimäen musiikkiopisto sekä nuorten valtakunnallinen sinfoniaorkesteri Vivo aloittivat huhtikuun alussa aivan uudenlaisen yhteistyön. Vivo kokoontui pääsiäisenä 7.–10.4.2023 Riihimäelle harjoittelemaan Heinäveden musiikkipäivillä esitettävää ohjelmista ja tarjosi viimeisenä päivänä Riihimäen musiikkiopiston oppilaille mahdollisuuden kuunnella harjoituksia aivan uudenlaisesta näkökulmasta – nimittäin soittajien vieressä ikään kuin osana orkesteria. – Tämä oli hieno mahdollisuus musiikkiopistomme oppilaille. Meillä ei ole omaa sinfoniaorkesteria, joten nyt meidän oppilaamme pääsivät oikeasti fiilistelemään, miltä tuntuisi soittaa ison orkesterin riveissä, iloitsi Riihimäen musiikkiopiston apulaisrehtori Minna Kajander, joka itsekin on entinen vivolainen. – On hienoa, että saimme tarjota nuorille musiikinharrastajille uusia elämyksiä. Toivottavasti tämä synnytti ainakin osassa kipinän päästä itsekin joskus mukaan, totesi Vivon hallituksen puheenjohtaja Heidi Hänninen. Toimintaa Mikko Franckin ja kulttuurirahaston tuella Sinfoniaorkesteri Vivossa soittaa tällä hetkellä noin 120 nuorta muusikkoa lähes 50 eri kunnasta. Vivon soittajat valitaan koesoitoissa, tuoreimmat koesoitot järjestettiin helmikuussa eri puolilla Suomea. Vivon taiteellisena johtajana toimii kapellimestari Erkki Lasonpalo. Vivo on paininut…

Riihimäen musiikkiopisto sekä nuorten valtakunnallinen sinfoniaorkesteri Vivo aloittivat huhtikuun alussa aivan uudenlaisen yhteistyön. Vivo kokoontui pääsiäisenä 7.–10.4.2023 Riihimäelle harjoittelemaan Heinäveden musiikkipäivillä esitettävää ohjelmista ja tarjosi viimeisenä päivänä Riihimäen musiikkiopiston oppilaille mahdollisuuden kuunnella harjoituksia aivan uudenlaisesta näkökulmasta – nimittäin soittajien vieressä ikään kuin osana orkesteria.

– Tämä oli hieno mahdollisuus musiikkiopistomme oppilaille. Meillä ei ole omaa sinfoniaorkesteria, joten nyt meidän oppilaamme pääsivät oikeasti fiilistelemään, miltä tuntuisi soittaa ison orkesterin riveissä, iloitsi Riihimäen musiikkiopiston apulaisrehtori Minna Kajander, joka itsekin on entinen vivolainen.

– On hienoa, että saimme tarjota nuorille musiikinharrastajille uusia elämyksiä. Toivottavasti tämä synnytti ainakin osassa kipinän päästä itsekin joskus mukaan, totesi Vivon hallituksen puheenjohtaja Heidi Hänninen.

Toimintaa Mikko Franckin ja kulttuurirahaston tuella

Sinfoniaorkesteri Vivossa soittaa tällä hetkellä noin 120 nuorta muusikkoa lähes 50 eri kunnasta. Vivon soittajat valitaan koesoitoissa, tuoreimmat koesoitot järjestettiin helmikuussa eri puolilla Suomea. Vivon taiteellisena johtajana toimii kapellimestari Erkki Lasonpalo.

Vivo on paininut viime aikoina taloudellisten vaikeuksien kanssa. Tällä hetkellä toiminta on taattu noin kahdeksi vuodeksi, kiitos kapellimestari Mikko Franckin ja Suomen kulttuurirahaston tuen.